"Multifol" ul Tadeusza Śliwiaka 28, 30-797 Kraków biuro@multifol.com.pl
Foliowanie, to nakładanie cienkiej folii na podłoże. Jest jedną z podstawowych form uszlachetniania w przemyśle poligraficznym. Może być wykonywane z wykorzystaniem trzech metod: na mokro - przy użyciu ciekłego kleju, na gorąco - gdzie klej znajduje się na folii w postaci stałej, oraz w technice mieszanej - na mokro z użyciem kleju ciekłego podgrzanego do odpowiedniej temperatury.
Najodpowiedniejszymi podłożami dla foliowania są kartony i papiery powlekane. Foliowanie ma na celu przede wszystkim uwydatnienie druku, zwiększenie wytrzymałości podłoża, poprawę właściwości optycznych. Może stanowić ono również ochronę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak woda, wilgoć czy tłuszcz. Pokrycie odbitki drukarskiej folią poprawia jej właściwości mechaniczne, a przede wszystkim zwiększa jej wytrzymałość na ścieranie. Stosować można folię błyszczącą lub matową. Oba rodzaje używa się na wszelkiego rodzaju akcydensach, okładkach książek
Firma Multifol wykorzystuje obie technologie foliowania na gorąco i na mokro. Technologia foliowania na mokro pozwala nam laminować arkusze nietypowymi foliami takimi jak:
Grubość: 24 micron Opis: jest to błyszcząca folia z dwuosiowo orientowanego polipropylenu BOPP. Folię stosuje się przede wszystkim w procesie laminowania arkuszy papieru i kartonu, dzięki czemu druk zyskuje błyszczącą i przezroczystą powierzchnię. Połysk folii wynosi 90%.
Grubość: 27 mic. Opis: jest to matowa folia z dwuosiowo orientowanego polipropylenu BOPP. Folię stosuje się przede wszystkim w procesie laminowania arkuszu papieru i kartonu dzięki czemu druk zyskuje matową powierzchnię. Połysk folii wynosi 10%.
Firma Multifol oferuje usługę jednoczesnego dwustronnego foliowania arkuszy. Foliowanie obu stron arkusza w jednym przelocie nie tylko zwiększa wydajność i pozwala skrócić czas realizacji zlecenia, ale przede wszystkim minimalizuje straty w nakładzie które powstają gdy obie strony arkusza foliowanie są w osobnych przelotach.
Metoda ta pozwala wyeliminować wady laminowania jednostronnego tj: tendencję do zwijania się druków, problemy z podawaniem arkuszy, zgniatanie itp. Foliowanie dwustronne jest szczególnie istotne przy foliowaniu niskogramaturowych arkuszy w dużych formatach B1/A1. Metodę jednoczesnego dwustronnego foliowania arkuszy polecamy w szczególności klientom potrzebującym foliować mapy, plansze, kalendarze naścienne, instrukcje BHP i inne.
Foliowanie, to nakładanie cienkiej folii na podłoże. Jest jedną z podstawowych form uszlachetniania w przemyśle poligraficznym. Multifol oferuje również foliowanie arkuszy z wyciętymi okienkami. Usługa ta jest nowoczesną, wyróżniającą się metodą uszlachetniania, coraz bardziej docenianą przez szerokie grono wymagających klientów. Laminowanie okienek z pewnością wyróżni
Państwa produkt na konkurencyjnym rynku opakowań zapewniając efekt pożądania produktu, który jest na wyciągnięcie ręki tuż - za "okienkiem". Dodatkowo wykonywana przez nas usługa zabezpiecza produkt, a nakładana folia nadaje się do kontaktu z żywnością. Foliowanie okienek zapewnia również najwyższej jakości połysk, przyciągający oko potencjalnego klienta. Laminowanie okienek oferowane przez firmę Multifol jest również ekonomiczną i wydajną alternatywą w produkcji w stosunku do wklejania okienek. Stosowana przez nas technologia pracy zapewnia wielokrotnie szybsze wykonywanie usługi w stosunku do tradycyjnego wklejania okienek. ponieważ nie robi się tego na pojedynczych pudełkach, ale na całym arkuszu w związku z tym laminuje się 8-12 pudełek w danej chwili.
Ciekawym rozwiązaniem jest również foliowanie wewnętrznej, niezadrukowanej strony opakowania. Można w ten sposób zastosować transparętną folię PET. Charakteryzuje się ona bardzo wysokim połyskiem , odpornością na zarysowania, łatwością sklejania, zgrzewania jak i jest doskonałą barierą dla tłuszczy, zapachów itp. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania produkt znajdujący się wewnątrz opakowania jest doskonale zabezpieczony i efektownie wyeksponowany.
|
Foliujemy foliami poliestrowymi metalizowanymi srebrnymi, złotymi, i dyfrakcyjnymi, które można zadrukować na maszynach offsetowych. Powyższe papiery stosowane są do produkcji opakowań dla przemysłu kosmetycznego , monopolowego oraz do produkcji reklam wysoko przetworzonych.
Nasza linia technologiczna do foliowania arkuszy wyposażona jest w najnowocześniejszy system separowania arkuszy po laminowaniu przy użyciu "gorącego noża", który pozwala na automatyczne separowanie każdego rodzaju folii, bez względu na jej strukturę i twardość. Gorący nóż przepala poprzez jedynie dotknięcie folii laminującej na całej jej szerokości, oddzielając poszczególne arkusze od siebie.
MLT01 |
MLT02 |
MLT03 |
MLT04 |
|
MLT06 |
30*30mm Square |
19*19mm Square |
Bubble |
Silver Heart |
Eclipse (57mm) |
Water Cube |
55*55mm Diamond |
Honeycomb |
25x25mm Square |
Bumpy Smooth |
Sector |
Diamond Deck Plate |
Dane techniczne foliowania: minimalny format: A4 297x210 mm maksymalny format: B0 1100x1420 mm minimalna gramatura papieru: od 80 g/m2 do 600 g/m2 Własności foliowania: Gładka, błyszcząca lub matowa powierzchnia
Zastosowanie:
Jakość foliowania zależy od jakości druku. Dlatego konieczna jest ścisła współpraca pomiędzy drukarnią a zakładem uszlachetniania już na etapie planowania, by można było uzyskać produkt najwyższej jakości.
Nawet najbardziej zaawansowana technologia nie pomoże, jeśli użyto niewłaściwych materiałów.
Przydatność farb drukarskich do laminowania:
Dodatki drukarskie
Podłoża. Do laminowania można używać wszystkich rodzajów papieru i kartonu, możliwe jest jednak zwijanie się podłoża o niskiej gramaturze.
Naddatek materiału (nadmiarowe arkusze do przeprowadzenia testów). W każdym przypadku należy zapewnić pewną ilość zadrukowanych arkuszy do foliowania próbnego. Ilość ta powinna powinna być starannie dobrana do rodzaju i wielkości pracy. Planowanie produkcji Czas wykonania foliowania zależy od planu produkcji, indywidualnego dobrania sposobu uszlachetniania w powiązaniu z planami obłożenia maszyn i zaopatrzenia w materiały - wszystko to musi być skoordynowane z dostawcą. Jest to szczególnie ważne w przypadku późniejszego tłoczenia - dobre rezultaty można osiągnąć jedynie wtedy, gdy zostawi się 1 dzień przerwy między laminowaniem a tłoczeniem. Dotyczy to również innych form dalszej obróbki zafoliowanej powierzchni.
„Zamieszczone materiały zostały przygotowane przez firmę Wolff Trading Sp. z o.o.: Warszawa, Trakt Lubelski 187”