Sposoby zmiany struktury podłoża za pomocą uszlachetniania druku cz. 1

Struktura podłoża w przypadku wielu produktów poligraficznych odgrywa znaczącą rolę w budowaniu indywidualnych charakterów brandów, wyróżnianiu opakowań na półce sklepowej, czy przeprowadzania okresowych akcji marketingowych.

Płaska, gładka struktura podłoża drukarskiego może zostać zmieniona dzięki różnym zabiegom uszlachetniania druku takim jak:

1) Kalandrowanie

2) Lakierowanie strukturalne

3) Laminowanie foliami strukturalnymi

 

Każda z wyżej wymienionych metod posiada różne zalety oraz powinna zostać zastosowana w sposób przemyślany, dobrany zarówno do projektu jak i do rodzaju podłoża.

W krótkim cyklu artykułów dotyczących zmianie struktury podłoża postaramy się wyjaśnić w krótki i przejrzysty sposób najważniejsze aspekty wyboru odpowiedniej metody.

 

1. Kalandrowanie -  polega na wytłaczaniu struktury dekoracyjnej na powierzchni arkuszy drukarskich przy pomocy cylindra z naniesionym reliefem. Kalandrowanie nadaje całej powierzchni wzór, który jest naniesiony na wałku kalandrującym. Multifol dysponuje wałakami z reliefem imitującym płótno (struktura grubego lnu) oraz skórę

 

Kalandrować można arkusze drukarskie nieuszlachetnione, jak i lakierowane, foliowane i złocone. Szczególnie ciekawy efekt uzyskuje się na folii poliestrowej srebrnej lub złotej. Zaletami tej technologii uszlachetniania są dużo niższe koszty niż przy drukowaniu na papierze z fakturą lub foliowaniu folią strukturalną.

Kalandrowanie stosuje się przede wszystkim w przypadku uszlachetniania podłoży o wysokiej gramaturze (karton), gdyż wytłoczony wzór będzie o wiele lepiej widoczny, niż w przypadku cieńkich papierów. Dzięki tej metodzie można uzyskać produkt o bardzo wysokiej jakości, trwałej strukturze dekoracyjnej przy niskich kosztach.

Wadami kalandrowania są : ograniczona ilość wzorów strukturalnych(skóra, gruby len), konieczność zmiany struktury całego podłoża (nie można kalandrować wybiórczo) oraz konieczność dobioru podłoży o wysokiej gramaturze.

W celu zapoznania się z omawianą usługą zapraszamy Państwa do kontaktu oraz odwiedzin naszej strony internetowej www.multifol.com.pl

 

Z poważaniem

Zespół Multifol