Sposoby zmiany struktury podłoża za pomocą uszlachetniania druku cz. 2

Struktura podłoża w przypadku wielu produktów poligraficznych odgrywa znaczącą rolę w budowaniu indywidualnych charakterów brandów, wyróżnianiu opakowań na półce sklepowej, czy przeprowadzania okresowych akcji marketingowych.

Płaska, gładka struktura podłoża drukarskiego może zostać zmieniona dzięki różnym zabiegom uszlachetniania druku takim jak:

1) Kalandrowanie

2) Lakierowanie strukturalne

3) Laminowanie foliami strukturalnymi

 

Każda z wyżej wymienionych metod posiada różne zalety oraz powinna zostać zastosowana w sposób przemyślany, dobrany zarówno do projektu jak i do rodzaju podłoża.

W krótkim cyklu artykułów dotyczących zmianie struktury podłoża postaramy się wyjaśnić w krótki i przejrzysty sposób najważniejsze aspekty wyboru odpowiedniej metody.

W poprzednim artykule (klik) postaraliśmy się pokrótce opisać najważniejsze wady i zalety kalandrowania arkuszy.

Dzisiaj skupimy się na technologii lakierowania strukturalnego.

Lakierowanie strukturalne polega na nałożeniu na zadrukowaną powierzchnię warstwy lakieru UV, który formowany jest w wybraną określoną strukturę. Lakier UV może być położony zarówno na całej powierzchni jak i miejscowo (wybiórczo). 

 

Lakierowanie strukturalne to rozwiązanie, które nadaje uszlachetnionemu arkuszowi wyglądu folii o strukturze: płótna, skóry, perły lub szczotkowanego aluminium. To jedyna w swoim rodzaju technologia umożliwiająca uzyskanie miejscowego (wybiórczego) efektu folii na arkuszu. 

Wielość możliwych do uzyskania wzorów, szybkość produkcyjna, możliwość łączenia różnych technik uszlachetniania druku w jednym arkuszu, a także element świeżości na rynku poligraficznym w Polsce (usługa jest innowacyjna i nie jest jeszcze powszechnie dostępna) sprawiają, że lakierowanie strukturalne zdobywa coraz większe grono odbiorców.

 

W odróżnieniu od technologii kalandrowania, lakierowanie strukralne nie wymaga wysokich gramatur arkuszy. Uzyskiwany efekt nie jest jednak tak wyraźny, jak w przypadku kalandrowania dobrej jakości kartonu. 

Lakierowanie strukturalne w przeciwieństwie do kalandrowania może być zastosowane wyłącznie po zadruku.

W celu zapoznania się z omawianą usługą zapraszamy Państwa do kontaktu oraz odwiedzin naszej strony internetowej www.multifol.com.pl

 

Z poważaniem

Zespół Multifol