"Multifol" ul Tadeusza Śliwiaka 28, 30-797 Kraków biuro@multifol.com.pl
Firma Multifol wdraża jedną z pierwszych w Polsce zewnętrznych usług naświetlania sit metodą "CtS Direct Exposure”. Multifol sp. z o.o. sp.k zajmująca się od 1996 roku najwyższej jakości usługami uszlachetniania druku, świadczonymi wyłącznie dla podmiotów zewnętrznych w grudniu bieżącego roku wprowadza do palety swoich usług naświetlanie sit metodą Computer-To-Screen. To przełomowy moment w zakresie pre-pressu w Polsce. Do tej pory systemy przygotowujące sita działały głównie w zakresie firm, używających niniejszych urządzeń we własnym zakresie.
Multifol, pozyskując urządzenie Computer-To-Screen o wysokiej rozdzielczości naświetlania postanowił udostępnić przedmiotowe rozwiązanie podmiotom zewnętrznym – zarówno współpracującym dotychczas z Multifolem, jak i nowych podmiotów związanych z szeroko rozumianym pre-pressem. Dzięki oszczędności i ekologiczności rozwiązań opartych na wykorzystywaniu wiązki światła LED w cyklu naświetlania sit oferta firmy wydaje się być perspektywiczna. To swoistego rodzaju przeskok w dziedzinie przygotowania do druku, podobny do zmiany aparatów wykorzystujących klisze, do obecnie używanych aparatów cyfrowych. Instalacja z Krakowa jest w stanie naświetlić – bezpośrednio z pliku przesłanego przez klienta sito do formatu B1. Wysoka rozdzielczość głowicy zapewnia ostre krawędzie, nawet przy niewielkich elementach.
Znacznemu skróceniu ulega również czas naświetlania sita, który przy użyciu metody CtS zostaje ograniczony jedynie do kilkunastu minut, niezbędnych na sprawdzenie poprawności pliku oraz pracy urządzenia. Te wszystkie zalety powodują, iż oferta Multifolu wydaje się być konkurencyjna zarówno pod względem technologicznym, jak i cenowym. Kolejnym istotnym elementem jest powtarzalność i dokładność pracy urządzenia. Dzięki technologii pozwalającej na bezpośrednie kierowanie wiązki światła na powierzchnie sita, zniwelowany zostaje problem zniekształcenia obrazu, charakterystyczny dla zastosowań wykorzystujących osłony próżniowe. Również brak konieczności wykorzystania kliszy, oprócz oczywistej oszczędności niesie za sobą wiele zalet o charakterze jakościowym. Klient nie musi martwić się o mechaniczne uszkodzenia kliszy, czy trudne do zauważenia zadrapania, powodujące niedoskonałość naświetlonego obrazu.
Ponieważ ograniczone zostaje rozproszenie światła oraz ilość tzw. „podcieków” pod wzorem, możecie być Państwo pewni, iż uzyskany efekt będzie nie tylko bardziej korzystny cenowo, ale również przede wszystkim znacznie wyższej jakości w porównaniu do standardowej metody naświetlania.
Zachęcamy wszystkich Państwa do zapoznania się z ofertą i zmiany w kierunku innowacyjności i jakości.
Proces kalandrowania polega na wytłaczaniu struktury dekoracyjnej na powierzchni arkuszy drukarskich przy pomocy cylindra z naniesionym reliefem. Kalandrowanie nadaje całej powierzchni wzór jaki jest naniesiny na wałku kalandrującym. Dysponujemy wałakami z reliefem imitujący płótno (struktura grubego oraz cieńkiego lnu), prążki oraz skórę.
Kalandrować można arkusze drukarskie nieuszlachetnione jak i lakierowane, foliowane i złocone. Szczególnie ciekawy efek uzyskuje się na folii poliestrowej srebrnej lub złotej. Zaletą tej technologii uszlachetniania są dużo niższe koszty , niż przy drukowaniu na papierze z fakturą lub foliowaniu folią strukturalną.
Pozostałe dostępne wzory:
Tłoczenie (nazywane też suchym tłokiem) w poligrafii to rodzaj uszlachetnienia druku. Jest to proces tworzenia w materiale tłoczonym (zwykle papier, często tworzywa sztuczne, skóra) trójwymiarowego wzoru (2,5 D) przez ściśnięcie matrycą/patrycą, zazwyczaj w celu uwypuklenia, nadrukowanego wcześniej wzoru (napis, logo, element zdobniczy).
Tłoczenie odbywa się w temperaturze otoczenia lub tłocznik jest podgrzewany do temperatury kilkudziesięciu °C, dzięki temu tłoczony materiał po ustąpieniu tłoka w większym stopniu zachowuje odkształcenie. Czasem używane są jeszcze wyższe temperatury, by tłoczony materiał dodatkowo odbarwić (np. skórę).
Proces tłoczenia często łączony jest z procesem "hot-stampingu" - pojedyncze uderzenie matrycy jednocześnie lekko wyciska wzór i nanosi folię do hot-stampingu. Aby jednak mocniej materiał przetłoczyć w głąb, lub aby było możliwe przetłoczenie wypukłe, po hot-stampingu dokonuje się kolejnego przelotu przez maszynę, podczas którego wykonuje się tłoczenie. W przypadku matryc grawerowanych czasem możliwe jest uszlachetnienie folią do hot-stampingu i tłoczenie wypukłe w jednym przelocie, są to matryce grawerowane złocąco-tłoczące. Do tłoczeń wykorzystuje się tańsze matryce chemigraficzne lub wytrzymalsze i wielopłaszczyznowe matryce grawerowa
Wykrawanie (potocznie sztancowanie) - czynność introligatorska polegająca na wykrawaniu z arkusza papieru, kartonu, tektury lub innego podobnego podłoża pożądanego kształtu wyrobu papierniczego lub poligraficznego o skomplikowanych kształtach, których nie można uzyskać za pomocą zwykłego krojenia na gilotynie introligatorskiej.
Wykrawania dokonuje się za pomocą wykrojnika, którego roboczą częścią jest nóż o odpowiednio wyprofilowanym kształcie ostrza, który jest wtłaczany z dużą siłą na wylot prostopadle w podłoże. Wykrawaniu może towarzyszyć w ramach tej samej czynności i za pomocą tego samego wykrojnika rowkowanie (bigowanie), czyli wygniatanie w podłożu linii o zaplanowanych kształtach. Za pomocą wykrawania można zarówno nadawać wyrobom odpowiednie kształty zewnętrzne, jak i wykonywać w nich otwory.
Wykrawanie jest metodą wytwarzania takich wyrobów jak: składane opakowania kartonowe, kartki świąteczne o nietypowych kształtach, wielostronicowe kalendarze o kształtach kart dopasowanych do poszczególnych przedziałów czasowych, notesy telefoniczne z otworami odkrywające poszczególne litery itp.
Wykonujemy precyzyjne nacinanie papieru i foli samoprzylepnej, dzięki czemu można bezproblemowo oddzielić naklejkę od papieru silikonowego. Nacinanie wykonujemy przy użyciu blach sztancujących. Stosowanie takiego narzędzia pozwala nam precyzyjnie przeciąć tylko wierzchnią zadrukowaną warstwę, jak również wykrawać skomplikowane kontury które nie mogą być wycięte przy pomocy tradycyjnych wykrojników z nożami zamontowanymi w sklejce.
Perforowanie
Bigowanie